Matjaž Kač - zborovodja
Izhaja iz pevske družine, peti je začel zelo zgodaj – takoj v osnovni šoli. Obiskoval je nižjo glasbeno šolo v Žalcu, dve študijski leti pa stalni zborovodski seminar v Celju pri prof. Vidu Marcenu, kjer se je podrobneje seznanil z zborovodstvom, tehnikami dirigiranja …
Sicer je gradbinec in je bil dolga leta zaposlen pri zasebnem podjetju Cigrad d.o.o. Šoštanj, kot vodja gradbišč. Ker je tudi to podjetje prizadela gradbena kriza, se je po letu dni zaposlil v stanovanjskem podjetju LINEA d.o.o. Velenje.
-Kot zborovodja se je prvič preizkušal l. 1985 v Šempetru z MoPZ »Zbor je deloval nekaj časa z različnimi zborovodji, nekaj mesecevsem jih vodil tudi jaz, zaradi kadrovske problematike v naslednji sezoni nismo nadaljevali, šele leta 1991 je zbor zopet zaživel.«
-v začetku leta 1991 sem prevzel strokovno vodstvo MoPZ Svobode Prebold
»Z MoPZ Svoboda Prebold sem pridobil pomembne izkušnje. Ta zbor ima zelo kompakten moški zvok in s poseganjem po zahtevnejši literaturi je pridobil veliko tehnike, občutka in samega znanja. To je zelo izkušen zbor, ki letno opravi do 40 nastopov, leta 2000 pa je slavil svoj 80-letni obstoj in se uvrstil na Medobmočno revijo.Trenutno je zbor po mnenju stroke med boljšimi moškimi zbori v žalskem območju, kar pevcem in meni veliko pomeni.Škoda je le, da ni dovolj podmladka.V šolstvu bi se morali zavedati, da je vzgoja pevcev nujna za obstoj moških zborov.« V letu 2005 je zbor praznoval svoj 85-ti jubilej, ki ga je obeležil z jubilejnim koncertom, konec istega leta sem zaokrožil delovanje v
tem zboru.
-l. 1994 MoPZ Šmartno ob Paki
»MoPZ Šmartno ob Paki sem prevzel začasno, a sem vztrajal z delom kar pet sezon, oz. dokler se je dalo:moji kriteriji so bili zanje prestrogi, za nekatere pevce – predvsem mlajše pa je bil cilj peti v Mešanem zboru, tako smo skupaj s predsednikom društva in ustanovnim predsednikom ustanovili Mešani zbor. Moški zbor pa je našel interese v cerkvi. Tako smo leta 1998 prenehali sodelovati. Sicer pa smo dobro delali in zbor je pridobil na kakovostni ravni.«
- l. 1995 oktet Voglarji – Vinska Gora,
»Oktet Voglarji je bil prvi izziv za delo z manjšo skupino.Prvo leto smo precej garali in naredili, v kasnejših letih pa smo se nenehno spopadali s kadrom – iskanje ustreznega 2.basa . Sicer je v vseh letih delovanja oktet veliko naredil, doživel in pokazal, ter upravičil delovanje v kraju samem, kot tudi navzven. Kot marsikje, je tudi tu bil odnos KS in samega društva zelo mačehovski, tako je veselje jenjalo in tako smo se leta 2001 odločili do nadaljnjega pavzirati.«
-l. 1996 MePZ Celeia Celje,
»V zbor sem prišel kot pevec, saj je v zboru pelo kar nekaj kolegov in tudi žena. Skozi delo dveh sezon v katerih se je zbor preoblikoval v društvo, je zbor ostal brez zborovodje, vodstvo je prosilo mene za začasno pomoč, ki pa se je glede na obojestransko zadovoljstvo spremenila v redno sodelovanje.Danes mi ni žal, saj sem dobro izkoristil dano možnost, zbor popeljal v sam vrh Celjskega petja in tako uspel. V zadnjih letih 1999, 2000, 2001 in 2002 se je zbor uvrstil in predstavil na Medobmočnih revijah in tudi tam dokazal, da sodi med boljše zbore Celjskega območja. Trikrat se je ženski del zbora samostojno predstavil na območnih revijah in se dvakrat uvrstil na Medobmočno srečanje. Zbor je v letu 2002 praznoval 35 letnico delovanja, s sezono 2002/03 pa sem zaokrožil delovanje v tem zboru, saj časovno ne utegnem več.«
-leta 1998 soustanovitelj MePZ Šmartno ob Paki
»na željo in pobudo predstavnikov KD, Občine in mlajših pevcev MoPZ, smo januarja 1998 izvedli avdicijo in pričeli z delom MePZ Šmartno ob Paki.To je mlajši zbor po stažu in po povprečni starosti pevcev, ki pa nadaljuje tradicijo petja v Šmartnem ob Paki.Zbor še zori, ima pa dobre ambicije.V letu 2002 se je uvrstil in predstavil na medobmočnem srečanju v Celju. V letu 2003 je zbor praznoval svoj 5-ti rojstni dan....« 13.novembra 2004 se je zbor predstavil na regijskem tekmovanju "od Celja do Koroške" v Žalcu in s 79,70 točk prejel srebrno priznanje strokovne žirije. 3.decembra 2005 se je zbor predstavil na regijskem srečanju zborov "Sozvočenja" v Laškem. 26.novembra 2006 se je zbor že drugič predstavil na regijskem tekmovanju "od Celja do Koroške" v Mežici in prejel 68 točk 19.aprila 2008 je zbor praznoval svojo 10-letnico!
-leta 1998 ustanovil Savinjski komorni Zbor Žalec - POPSESLISH,
»na željo in pobudo pevcev, ki so se gibali v mojem krogu smo želeli ustanoviti manjšo zasedbo, ki bi se občasno zbirala in prepevala za svoje potrebe in želje (za dušo), ter po potrebi za izbrano občinstvo. Ker pa je želja dobila večje razsežnosti, željo po takšnem sestavu je namreč pokazalo večje število pevcev, sem se odločil poizkusiti v komorni zasedbi. Člani tega zbora prepevajo še v drugih zborih, ker pa je večina pevcev iz Savinjske doline, z izborom imena nismo imeli težav. Potrebe in zanimanje za takšen sestav je pokazalo Kulturno umetniško društvo Svoboda Žalec
in tako smo se uradno registrirali kot sekcija pri KUD Svoboda Žalec z imenom Savinjski komorni zbor.
-v letu 2000 ustanovil vokalno skupino Cantemus,
»Vokalna skupina Cantémus deluje od oktobra 2000. Da sem skupaj zbral pevce, ki že sicer prepevajo v številnih sestavih,je bilo potrebno nekaj čisto posebnega – to pa je želja po – za vse nas novih zvrsteh glasbe – vokalna zabavna glasba in vokalni jazz.Imeli smo veliko nastopov, se dokazovali na mnogih odrih in povsod naleteli na dober odmev publike in dobre kritike stroke, kar dokazuje, da smo na pravi poti. Skladbe in priredbe, ki jih izvajamo so nekaj posebnega in so zanimive za publiko, ki je željna sprememb. Nagrade z raznih festivalov doma in v tujini nas uvrščajo med boljše acapella skupine. Skupina šteje trenutno osem članov – štiri dekleta in štiri fante, smo iz Prebolda, Velenja, Celja, Šempetra in Ljubljane. « več na www.vscantemus.com
OPERETNI ZBOR
V letu 2005 je pripravil operetni zbor za opereto HMELJSKA PRINCESA
Zbor je bil sestavljen iz pevcev, ki so prišli iz različnih zborov (MePZ Oljka, MoPZ Prebold, Savinjski zvon, MePPZ Žalec, MoPZ Gotovlje, ŽePZ Gotovlje, Že PZ Griže, MePlPZ Žalec, Savinjski komorni zbor Žalec)
V letu 2007 za opereto MELODIJE SRCA
V letu 2009 za Savinovo opero POSLEDNJA STRAŽA
V letu 2018 za Opereto HMELJSKA PRINCESA
Mešani Planinski Pevski Zbor - Žalec (2006-2007)
“Pri tem zboru sem bil presenečen nad disciplino in organiziranostjo, kar smo skupaj povezali z mojimi izkušnjami in se zelo dobro predstavili na območni reviji ter na letnem koncertu! Zaradi svojih obveznosti pa na žalost ne utegnem biti z njimi, morda pa še kdaj…”
Vokalna skupina ZaPet: od 2014
“Že uveljavljena moška zasedba je izrazila željo po zabavni acapella glasbi, zaradi majhnosti zasedbe in njihove neizkušenosti na tem področju, sem posegel po Barbershop priredbah, ki jim zelo ugajajo.”
RUDARSKI OKTET Velenje (od marca 2017)
"velik izziv mi je bilo sprejeti vodenje Rudarskega okteta, ki ga je do nedavnega vodila strokovnjakinja z veliko začetnico Dnica Pirečnik! S svojimi idejami bom tako skušal nadaljevati dobro delo tega okteta."
Seminarji in strokovna pomoč:
Obiskoval je Republiške zborovodske seminarje in seminarje, ki jih organizirajo posamezna društva. Strokovno pomoč pri delu z zbori sta mu nudila priznani dirigent prof. mag. Nikolaj Žličar iz Velenja in dirigent Andraž Hauptman. Ogromno gradiva je dobil na seminarjih, Narodni Univerzitetni Knjižnici v Ljubljani, DZS – muzikalije, v zadnjem času pa na internetu in v tujih založbah. Se pa tudi sam ukvarja z notografiranjem in tako tudi njegove skladbe in priredbe dobijo svojo obliko.
Za vse našteto je poleg priznanj in nagrad povezanih direktno z zbori in skupinami prejel še: Priznanje ZKO Žalec, Priznanje KS Prebold, Bronasti grb KS Prebold, Priznanje občine Prebold, Srebrni znak ZKD Savinja Žalec, Savinovo plaketo in ZLATI znak ZKD Savinja Žalec, značko občine Žalec, Častno Gallusovo značko JSKD in plaketo občine Šmartno ob Paki.